Српски језик припада породици индоевропских језика, а у оквиру ње налази се у словенској групи, заједно с руским, македонским, пољским итд.
Званични је језик Републике Србије, а њиме се служе и широм Балкана, као и у великим дијаспорама у Европи, али и ван ње.
Када говоримо о историји српског језика, важно је напоменути да најстарији и најрепрезентативнији споменик на српском ( српскословенском) језику потиче из 12. века, а тај споменик је Мирослављево јеванђеље, које се и данас чува у Народној библиотеци Србије. Овај споменик представља веома поуздан извор за истраживање једне од најранијих фаза у развоју српског језика.
Званично писмо српског језика језика је српска ћирилица. Она се састоји од тридесет слова и у употреби је од 19. века, када је Вук Стефановић Караџић спровео реформу језика и писма.
Током школовања, ученици имају српски језик као посебан предмет свих осам година основног образовања, као и четири године у средњој школи.
Од петог до осмог разреда ученици изучавају свој матерњи језик од најнижег језичког нивоа ( фонетика- наука о гласовима) до највишег и најкомпликованијег нивоа ( синтакса- наука о реченицама), да би на крају осмог разреда имали комплетно знање о граматици српског језика.